EĞİTİM KURULU ÜYELERİ


Akın GÜRLEK
Bakan Yardımcısı

 

1982 yılında Nevşehir'de doğan Akın Gürlek, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
Hâkim olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yapan Gürlek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütmekteyken 01/06/2022 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı.
Akın Gürlek, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 CihanYILDIZ
Teftiş Kurulu Başkanı

 

1972 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini de burada tamamladı.
1991 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1995 yılında mezun oldu.
1996 yılında Avukatlık stajını müteakip 1997-1999 yıllarında Hâkimlik-Savcılık stajını da tamamladıktan sonra sırasıyla Düzce, Patnos ve Sarıveliler Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği görevlerinde bulundu.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır.
Evli ve üç çocuk babasıdır.


 


Enis Yavuz YILDIRIM
Genel Müdür

 

1968 yılında Elazığ'da doğan Enis Yavuz Yıldırım; ilk, orta ve lise öğrenimi Elazığ'da tamamladıktan sonra 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.
1991-1993 yılları arasında Elazığ Adliyesinde Hâkimlik, Savcılık stajını yaptıktan sonra, sırasıyla; Diyarbakır’ın Hani ve Afyonkarahisar’ın Şuhut İlçesinde Hâkimlik, Sivas Divriği İlçesinde Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Sırasıyla, Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı, Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunup 2011 Temmuz Kararnamesiyle Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.
2013-2017 yılları arasında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.
2017 yılından sonra Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri olarak görevlendirilen Yıldırım, 13 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne atandı.

 
 


Turan KULOĞLU
Personel Genel Müdürü

 

1979 yılında Trabzon/Araklı Çamlıktepe köyünde doğmuştur. İlkokulu aynı köyde, orta ve lise eğitimini Araklı İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2005 yılında, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden 2010 yılında mezun olmuştur. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim dalında başladığı yüksek lisans eğitimini ‘’Uluslararası Hukuk ve Türk Hukukunda İnsan Ticareti’’ konulu teziyle tamamlamıştır. 2022 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur.
2006 yılında Üsküdar Adliyesinde hâkim/savcı adayı olarak meslek hayatına başlamıştır. 2007 yılından itibaren sırasıyla; Antalya/Alanya, Gaziantep/Nurdağı ve Bayburt illerinde Hâkim olarak görev yapmıştır. 2012 yılında 6 ay süreyle Yargıtay meslek içi eğitim seminerine katılmıştır.
2013-2016 yılları arasında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı ve İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı Tetkik Hâkimliği, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı ve Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2017-2018 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmüştür.
2018-2022 yılları arasında Yargıtay Cumhuriyet savcılığı görevini yürütmekte iken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 12/08/2022 tarihinde Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü olarak atanmıştır.
Evli ve üç çocuk babasıdır.


 


Tahir HIRSLI
Strateji Geliştirme Başkanı 


Dr. Hacı Ali AÇIKGÜL
İnsan Hakları Dairesi Başkanı

 

1974 yılında Kırıkkale ili, Delice ilçesi, Çoğul Köyünde doğdu.
İlk, orta ve lise eğitimini Kırıkkale'de tamamladı. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans, 2007 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini bitirdi. 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında “Türk ve Amerika Birleşik Devletleri Hukukunda Satılanın Ayıplı Olması Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi” konulu tez ile doktorasını tamamlamıştır.
1999 yılında Ankara adli yargı hakim-savcı adayı olarak atandığı meslek hayatında sırasıyla Gürsu (Bursa), Kığı (Bingöl)  ve Kaman (Kırşehir) Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmıştır. 2006 yılında Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tetkik hakimi olarak görevlendirilmiş, 2012 yılında İnsan Hakları Dairesi Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Aralık 2014'ten itibaren İnsan Hakları Dairesi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde Hükümet Temsilciliği (Government co-agent) görevini yürütmektedir.
Eylül 2010 - Haziran 2011 tarihleri arasında San Diego Kaplan International College'da İngilizce dil eğitimine katılmış, 1 Haziran 2013 - 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında bir yıl süreyle University of Houston Law School'da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.
Mart 2019 tarihinden itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu üyeliğini yürütmektedir.
AİHM ile insan hakları konularıyla ilgili Avrupa Konseyinin bazı komiteleri ve çeşitli uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etmektedir.
Kredi Kartı Sözleşmeleri (2007-ortak basım) isimli bir kitabı ile ABD Hukukunda İfade Özgürlüğü, Hakaret ve Yasaklama Kararları (tercüme) isimli makalesinin yanısıra çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 
 


İbrahim ŞAHİN
Eğitim Dairesi Başkanı


1961 yılında Ankara’da doğdu.  İlk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Demirlibahçe İlkokulu, Demirlibahçe  Ortaokulu, Başkent Lisesi'nde tamamladı.
 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu.
1985 yılında Ankara Hâkim Adayı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla Pasinler Cumhuriyet Savcılığı, Kars Hâkimliği, Kemer Hâkimliği, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Hâkim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi Başkan Yardımcılığı, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Geçici Başkan Yardımcılığı ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.
11.07.2014 tarihinden itibaren Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Evli ve iki çocuk babasıdır.


 Numan EROĞLU
İç Denetim Birimi Başkanı


Trabzon 1969 doğumludur.
İlk, Ortaokul ve Lise eğitimini Trabzon'da tamamlamıştır.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1991 yılında mezun olmuştur.
Avrupa Birliği Hukuku alanında Yüksek Lisans yapmıştır.
Trabzon Hâkim Adayı olarak 1992 yılında mesleğe başlamış olup sırasıyla Erzurum, Doğanşar/Sivas, Borçka/Artvin Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Eğitim Dairesi Başkanlığı Tetkik Hâkimliği, Bakanlık İç Denetçiliği ve İç Denetim Birimi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
İç Denetim Birimi Başkanlığı görevini 02.08.2013 tarihinden itibaren yürütmektedir.
Evli ve iki çocuk sahibidir.