‘ÖNCE ADALET, ÖNCE İNSAN!’ TEMALI KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLANDI

‘ÖNCE ADALET, ÖNCE İNSAN!’ TEMALI KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLANDI
Adalet Bakanlığınca "Önce Adalet, Önce İnsan!" temasıyla düzenlenen kısa film yarışması sonuçlandı. Yarışmada Muhammed Furkan Daşbilek'in yönetmenliğini yaptığı "Bir Nehir Kıyısında" adlı film birinciliğe layık görüldü.
Adalet, vicdan, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi kavramların sinemanın özgün diliyle ortaya konulması amacıyla düzenlenen kısa film yarışmasında, 56 eser değerlendirildi.
SEÇİCİ KURUL DEĞERLENDİRDİ
Başkanlığını ünlü yönetmen Derviş Zaim’in yaptığı jüride, yazar-senarist İsmail Kılıçarslan, yönetmen Murat Çeri, yazar Mustafa Çiftci ve yazar-senarist Tarık Tufan oybirliği ile dereceye girenleri belirledi.
Adalet kavramının, insan ve toplum vicdanındaki yansımalarının sinemacı gözüyle yorumlandığı eserlerin senaryo, konu, teknik gibi unsurlar açısından değerlendirildiği yarışmada birinciliğe Muhammed Furkan Daşbilek'in yönetmenliğini yaptığı "Bir Nehir Kıyısında" isimli eser layık görüldü. Abdullah Şahin'in yönetmenliğini yaptığı "Hemnefes" adlı eserin ikinci olduğu kısa film yarışmasında, üçüncülüğü ise Raşit Algül'ün yönettiği "Ronaldo" filmi aldı.
"Bir Nehir Kıyısında" filmi doğumun eşiğindeki bir kadın ve soykırımdan kaçan savaş mağduru bir grup sivili konu ediniyor. Çantalarında cızırdayan radyolarıyla güvenli bölgeye ulaşmaya çalışırken ormanın derinlerinden duydukları köpek sesleriyle aslında kıyısında oldukları şeyin nehir olmadığını anlarlar.
"Hemnefes" farklı bir perspektiften modern zamanlarda geçen bir Habil Kabil hikayesini konu ediniyor. Hayati ve Saffet balıkçılıkla geçinen iki kardeştirler. Saffet abisinin hayalperestliği yüzünden eğitimine devam edememiş ama bir tutku haline getirdiği gökyüzü biliminde kendisini eğitmiştir. Saffet’in astronomi ilgisi sayesinde definenin yerini bulurlar fakat iki kardeşi define avında bir sürpriz beklemektedir.
"Ronaldo" filminde ise mülteci bir çocuk merkeze alınmış. Kimsenin görmediği, daha doğrusu görmezden geldiği bir çocuktur Azad. Babası savaşın başlarında bir hava saldırısında ölmüştür. Babasından kalan tek şey elinden bırakmadığı futbol topudur. Annesiyle beraber bir tersanenin sınırına yerleşmişlerdir.  Amaçları deniz yoluyla başka bir ülkeye geçmektir.
JURİ ÖZEL ÖDÜLÜNE İKİ FİLM LAYIK GÖRÜLDÜ
Değerlendirmede ayrıca Enis Manaz'ın yönetmenliğini yaptığı "Abella'nın Yolculuğu" ile Meryem Sena Metin'in yönettiği "Son Görülme" filmlerine de "Jüri Özel Ödülü" verilmesine karar verildi.
Yarışmada birinciye 50 bin TL, ikinciye 40 bin TL, üçüncüye ise 30 bin TL ödül verilecek.
Ödül töreninin tarihi önümüzdeki günlerde duyurulacak.